m_d_n (m_d_n) wrote,
m_d_n
m_d_n

31 декабря 2013 года

http://main.knesset.gov.il/Activity/Committees/Children/News/Pages/press3112131.aspx

בקרוב: שינוי בהליכי הוצאת ילד מביתו
31 בדצמבר 2013, כ"ח בטבת תשע"ד, בשעה 16:45
​כך נחשף בוועדה לזכויות הילד בכנסת. יו"ר הועדה אורלי לוי-אבקסיס: לעובדים סוציאליים אין זמן לעשות בדיקות אמתיות, ומצפים מהם לחרוץ גורלות

משרד הרווחה מגבש בימים אלו נהלים חדשים להוצאת ילד מרשות הוריו, כך נחשף היום (שלישי) בדיון בוועדה לזכויות הילד בכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד ביתנו) אמרה כי "מחד נרשמת קלות-בלתי-נסבלת של הוצאת ילדים מבתיהם, ומאידך סרבול בהוצאת ילדים אחרים, כאשר באמת המצב דורש זאת. לפעמים מרוב עבודה לעובדים סוציאליים --- אין זמן לעשות בדיקות אמתיות, ומאידך מצפים מהם לחרוץ גורלות. הגיעה העת לפתח שרותי שיקום, הדרכה וליווי של המשפחה, ולא לפעול במנותק רק מול הילד". היא שאלה האם יש מדדים אחידים, והאם כאשר יש אסון נעשית חקירה במשרד הרווחה ומופקים הלקחים.

ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) הדגיש כי טובת הילד היא המדד היחיד, וכי 10,000 ילדים מחוץ לביתם "איננו מספר הגיוני". ח"כ ניסים זאב (ש"ס) הוסיף כי "כל משפחה במצוקה צריכה לברוח ממחלקת הרווחה. ליוויתי עשרות משפחות, וכל פעם נדהמתי איך יכול להיות שעובדים סוציאליים הם יוזמי הדיון, הם יודעים לאיזה שופט לגשת ובמקביל חוות-דעתם היא המכריעה?!". ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) ציינה כי "במדינה דמוקרטית כולם נתונים לביקורת, ובמצב בו אלפי ילדים מוצאים מבתיהם מדי שנה, יש לבדוק האם זה המצב האופטימלי, והאם אין חלופות להשארתם בקהילה. כל ילד הוא עולם ומלואו ויש לשאוף לאפס טעויות, בעוד שבתי משפט רואים היום בחוות-הדעת של פקידי הסעד את חזות הכל". ח"כ עפו אגבריה (חד"ש) הוסיף כי "הוצאת הילד מהבית היא האיום הראשון בו משתמשים העובדים הסוציאליים", ואילו ח"כ יפעת קריב (יש עתיד) ציינה כי "איש מאתנו לא רוצה להוציא ילדים מביתם, אך כעובדת סוציאלית לשעבר, אני יודעת שילדים שהיו מוצאים מביתם בזמן - חייהם לא היו נהרסים".

יוסי סילמן, מנכ"ל משרד הרווחה השיב, כי קיים מתח מובנה בין רצון למנוע אסונות לבין נקיטת צעד קריטי כהוצאת ילד מביתו. "איננו חפים מטעויות ואנו פתוחים לביקורת. מתוך 10 אלפים ילדים מחוץ לבית, 2500 במשפחות אומנה ושאר ה 7500 במוסדות. יהיו בקרוב שינויים בהליכים, ההורים והילד יוזמנו לשימוע, והם גם יוכלו להביא עורך דין מטעמם, שימומן ע"י המדינה. יהיה ליווי משפטי להורים לאורך כל התהליך". סילמן הודה כי "זה אבסורד שהעובדת הסוציאלית תהיה גם הממליצה וגם המכריעה. אנחנו רוצים לנתק קשר זה ועל השופט למנות מגשר אחר". לדבריו, ילדים שמוצאים מהבית נמצאים בהזנחה קשה, והמשרד יטפל מעתה גם בשיקום המשפחה ולא רק הילד, ויגבה עובדים סוציאליים שיטעו בשיקול הדעת - אך לא מי שיפעלו במזיד.

השופטת (בדימוס) לענייני משפחה, חנה בן עמי, העידה על מקרה שהובא בפניה, בה ביקשו פקידי הסעד לקיים דיון משפטי בלי נוכחות האם, ובלא למסור לה את הפרוטוקול. זאת, למרות שהאם לא הואשמה בדבר אלא רק הייתה קשת-יום ולא ניתנה לה כל עזרה. לדברי בן-עמי, "פניתי לנשיא בית המשפט העליון אהרן ברק וליועץ המשפטי לממשלה, אך אפילו לא הוזמנתי להעיד על התופעה". ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הזהיר כי יש כרסום מתמיד בדימוי הציבורי של העובדים הסוציאליים ועובדה זו צריכה לעורר אותם. "יתכן כי במשך הזמן נוצרה קהות-חושים, ועדות השופטת בדימוס – החריגה כשלעצמה – מלמדת על כך. הורים נמנעים יותר ויותר מלהגיע ללשכות הרווחה, עקב החשש כיצד התהליך יסתיים".

בדיון הופיעה גם אם, שדווקא תמכה בהוצאת ילדים מרשות הוריהם במצבים מסוימים. "באתי ממשפחה חלשה, ולפעמים טוב להוציא ילד מהבית כי ההורה לא קם מהרגליים ורצוי לנער אותו. הוצאת ילדי נעשתה עמי בהסכמה, עובדי-הרווחה גרמו לי להיות הורה טוב יותר, ואז ילדיי שבו אלי".
Tags: Кнессет
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments